je celkovým vyšetřením, na které přicházíte jedenkrát za dva roky (nejdříve však 23. měsíc po provedení poslední preventivní prohlídky), a to i když nemáte zdravotní obtíže.
Její součástí je anamnéza, kdy praktický lékař cílenými dotazy na onemocnění v rodině, na vaše dřívější onemocnění, vaše pracovní zatížení a životní návyky zjišťuje předpokládaná zdravotní rizika.
Kontroluje očkování proti tetanu.
Dále lékař provádí vlastní vyšetření pohledem na kůži a sliznice, např. spojivky. Dívá se na jazyk, do hrdla, pohmatem vyšetří štítnou žlázu a hlavní skupiny uzlin. Poklepem a poslechem vyšetřuje srdce a plíce, spočítá tep a změří krevní tlak, prohmatá břicho, zjišťuje bolestivost v oblasti ledvin, stav žil a tepen na dolních končetinách, zváží vás nebo i změří, orientačně vyšetří sluch a vidění.
Provádí se orientační chemické vyšetření moči.
Povinnou součástí preventivní prohlídky je onkologická prevence. Lékař provede vyšetření konečníku, varlat a prsů, spolu s poučením o nutnosti a způsobu samovyšetřování.
Od 40 let se provádí vyšetření EKG ve čtyřletých intervalech.
V 18, 40, 50 a 60 letech lékař zařídí provedení vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi.
Od 45 let se provádí i kontrola glykemie (hladiny cukru v krvi) v dvouletých intervalech.
Vyšetření (screening) na skryté (okultní) krvácení do zažívacího systému.
U žen ve věku od 45 do 69 let praktický lékař ověřuje, zda bylo v posledních dvou letech provedeno mammografické vyšetření.
Výsledkem preventivní prohlídky jsou konkrétní závěry. V případě nálezu zajistí lékař poskytnutí potřebné zdravotní péče.
Pokud je to v jeho kompetenci, sleduje, určuje potřebná pomocná vyšetření a léčí pacienta sám.
Pokud zjištěný problém vyžaduje specializovanou péči, předá pacienta specialistovi, který pacienta pravidelně sleduje, podle potřeby vyšetřuje a předepisuje mu léky.